Concurs de creativitate milenară
La data de 22-24 mai s-a desfășurat concursul de creativitate milenară a Episcopatului Romano-Catolic de la Alba Iulia, organizat la Târgu-Mureș cu sprijinul Protopopiatului Mureș.
În organizare ca instituții partenere au participat Liceul Teoretic Bolyai Farkas, Muzeul Județean și Consiliul Local.
Scopul concursului era, ca elevii din teritoriul Episcopatului să realizeze desene, planșe, machete, calendare despre bisericile cu valori artistice și istorice din Transilvania.
Pe lângă aceste criterii, la categoria de calendare s-a cerut, ca pentru fiecare lună să apară desenul sau fotografia unei biserici, care în luna respectivă sărbătorește hramul bisericii. Există și o categorie de scenete de păpuși, unde trebuia prezentată o scenetă legată de istoria Episcopatului și de o biserică anumită.
Concursul s-a vrut a fi o conștientizare în rândul copiilor a valorilor ecleziastice transilvănene.
Coordonatorul concursului, profesorul metodist de religie-romano catolică, dr. Tamási Zsolt împreună cu profesorii de religie romano-catolică din Tg-Mureș au anunțat organizarea concursului în ianuarie 2009. La anunț au răspuns inițial în jur de 160 de elevi din Transilvania, iar la concurs s-au prezentat în total 130 de elevi. Din Miercurea Ciuc 2 eleve, din Târgu Secuiesc 16 elevi, din Cluj Napoca 19 elevi, din Tg-Mureș 68 de elevi, din Sângiorgiu de Mureș 8 elevi, iar din Odorheiu Secuiesc 16 elevi. Privind vârsta elevilor participanți din ciclul primar s-au prezentat 19 elevi, din ciclul gimnazial 44 de elevi, iar din ciclul liceal 66 de elevi.
La categoria de scenete de păpuși 3 elevi au prezentat o scenetă, la categoria de machete 49 de elevi au realizat 40 de machete, la categoria de calendar 21 de elevi au prezentat 9 calendare (2 cu biserici desenate, 7 cu biserici fotografiate), la categoria de planșe au participat 9 elevei care au realizat 7 planșe, iar la categoria de desene 47 de elevi au prezentat 41 de desene.
Profesorii care au coordonat activitățile elevilor sunt: Demény Magdolna (2 elevi din Miercurea Ciuc), Fűzi Enikő (7 elevi din Târgu Secuiesc), Kocsis Virág (4 elevi din Târgu Secuiesc), Mike Tünde (5 elevi din Târgu Secuiesc), Hodor Erika și Orbán István (19 elevi din Cluj Napoca), Bucșa Mária (16 elevi din Tg-Mureș), Csatlós Mária (8 elevi din Tg-Mureș), Csíki Csilla (12 elevi din Tg-Mureș), Gergely Gabriella (18 elevi din Tg-Mureș), Henn Magdolna (2 elevi din Tg-Mureș), Puskás Attila (7 elevi din Tg-Mureș), Székely Szilárd (4 elevi din Tg-Mureș), dr. Tamási Zsolt (1 elevă din Tg-Mureș), Magyari Zsuzsanna și Felméri Zoltán (7 elevi din Sângiorgiu de Mureș), Berze Imre (16 elevi din Odorheiu Secuiesc).
La festivitatea de încheiere s-au acordat numeroase premii. La categoria de scenete s-a acordat o singură diplomă (pentru Bisztray Réka-Boróka, Dácz Ilma-Enikő, Letica Athina).
Categoria machete, cliclul primar:
- Locul I Fischer Dávid-Ottó
- Locul II Balázs Rebeka
- Locul III Vészi Blanka
- Mențiune pentru Tar Krisztián.
Ciclul gimnazial
- Locul I Lukács Hunor
- Locul II Kilyén Eszter, Kovács Klementina, Kovács Nóra
- Locul III Katyi Petra
- Mențiuni pentru Máté Adél, Szántó Krisztián.
Ciclul liceal
- Locul I Kinda Sándor, Bedő László, Szabó Szilárd, Nagy János, Tornai Tamás, Kacsó Béla, Kovács Anita, Kolozsi Róbert
- Locul II Molnár Lehel, Bakó Izabella, Imre Gábor
- Locul III Szabó Botond, Vincellér Zsolt, mențiuni pentru Nagy Renáta, Benkő Brigitta.
Categoria planșe:
- Locul I Csatlós Csaba,
- Locul II Fűzi Henrietta,
- Locul III Nacovici Arnold, Suciu Renáta Orsolya, Suciu Orsolya Renáta, Nyulas Orsolya, Meltzer Márta, Kiss Gergely, premiu special pentru Jakabos Orsolya).
Ciclul liceal
- Locul I Jáni Dalma
- Locul II Kovács Dániel).
La calendare au fost premiate cele din categoria de calendare desenate
- Locul II Rajka Petra, Kárpát Izabella
- Mențiune pentru Barabás ígota)
Categoria de calendare forografiate
- Locul I Túróczi Andrea, Szabó Zsuzsa Panna, Vargyasi Zsuzsa
- Locul II Maki Tünde, Nagy ígnes, Bende Júlia, Lukács Júlia
- Locul III Lovász Boglárka, Magyarosi Júlia, Hegyi Gabriella, Nagy Attila Abrudán Levente István
- Mențiuni pentru Rajka Mária, Brudașcă Renáta, Bíró Tünde, Sásvári Noémi, Gönczi Hunor, Sebesi Szilárd
- Premiu special pentru Balogh Edgár.
La desene s-au premiat participanții din ciclul primar,gimnazial și liceal
Ciclul primar:
- Locul I Magyari Zsuzsanna
- Locul II Péterfi Orsolya
- Locul III Barabás Anna
- Mențiuni pentru Sárosi Izabella, Bálint Réka, Nagy Henrietta, Cseh Tamara, Balázs Rebeka)
Ciclul gimnazial:
- Locul I Miklós íron
- Locul II Kilyén Eszter, Kovács Klementina, Kovács Nóra
- Locul III Csíki Andrea
- Mențiuni pentru Nacovici Arnold, Simó Mercédesz, Lukács Hunor, Suciu Renáta, Sütő Andrea
Ciclul liceal:
- Locul I Bencze Fruzsina
- Locul II Geréb Attila
- Locul III Sajgó Orsolya
- Mențiuni pentru Csíki József, Ferencz Zsolt, Tóth Hilda).
Pe lângă premiile oferite de organizatori s-au acordat premii speciale: Liceului Teoretic Bolyai Farkas, Cotidianului Népújság, Ziarului Vásárhelyi Hírlap, Revistelor catolice Vasárnap și Keresztény Szó, respectiv parohului Szénégető István, membrii juriului: Török Gáspár și Keresztes Géza.
În viitor organizatorii și-au propus crearea unei tradiții de concurs de creativitate pe această tematică.
Expoziție de lucrări - galerie foto
Pentru a vedea galeria de fotografii click aici.